Spotkanie Studenckich Ambasadorów Karier UE w Brukseli 21-23.04.2022r.

Z inicjatywy Europejskiego Urzędu Doboru Kard (EPSO) w Brukseli odbyło się spotkanie Studenckich Ambasadorów Karier UE. Wziął w nim udział również reprezentant Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czasie pierwszego dnia pobytu w Brukseli uczestnicy zwiedzali Dom Historii Europejskiej. W tym niezwykłym, interaktywnym muzeum mieli oni okazję zobaczyć wystawę poświęconą dziejom Europy - od czasów pradawnych po współczesność oraz wizje przyszłości.

Drugi dzień rozpoczął się od spotkania w budynku Komisji Europejskiej, gdzie zaplanowane było całodzienne spotkanie połączone z wystąpieniami zaproszonych gości. W pierwszym wystąpieniu ambasadorowie usłyszeli informacje o zasadach działania, kompetencjach i możliwościach instytucji UE, szczególnie Komisji Europejskiej. Następnie, po przerwie, odbyło się wystąpienie Pana Jack’a Kelly’ego, który przybliżył idee oraz wydarzenia towarzyszące trwającemu Europejskiemu Rokowi Młodzieży.

Po przerwie spotkania były kontynuowane. Ambasadorowie wysłuchali Pani Jori Keijsper, która nakreśliła korzyści i założenia Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal). Spotkanie zakończył dyrektor działu komunikacji i stosunków zewnętrznych – Pan Louis L. De Amorim. Nie zabrakło oczywiście rozmów w kuluarach.

Trzeciego, ostatniego dnia, ambasadorowie udali się do Parlamentarium - interaktywnego centrum, w którym można poznać szczegółowo funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego.

W brukselskim spotkaniu brało udział 95 Studenckich Ambasadorów i Ambasadorek Karier z Całej Unii Europejskiej. Polska reprezentacja liczyła 7 osób, a oprócz Ambasadora Karier UE z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w spotkaniach wzięli udział ambasadorzy i ambasadorki z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Śląskiego (Katowice), Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Pedagogiki Specjalnej (Warszawa) oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas spotkań nawiązane zostały kontakty pomiędzy osobami, których wizja celów i rozwoju Unii Europejskiej jest bardzo podobna. Wszyscy Ambasadorowie Karier UE zgromadzeni na spotkaniu, wyrażali ogromną wolę działania i chęć tworzenia wspólnej lepszej przyszłości UE, z korzyściami nie tylko dla obywateli Unii, ale i całego świata.