Lufthansa Group Business Services

praktyka/staż
lgbs.krakow@dlh.de
  • Inne
  • Major in IT or Business Administration related degrees (can be student or knowledgeable on such topics, does not need to have the degree).
  • Excellent command of all Microsoft applications, especially Excel
  • Proficient command of Sharepoint, especially if possible on administration
  • Good command of English, both written and spoken
  • Experience in running projects is an asset/nice to have
  • No work experience required, however nice to have 
  • Service/client orientation
  • Diligent, independent and systematic approach to work
  • Flexibility and adaptability
  • Analytical and conceptual mindset
  • Team player
  • Availability 25-30 hours per week for 3 months
  • General 1st level support for our global Knowledge Management platform (training in specific SP tasks will be done by KM to the intern)
  • General support with upload of Training plans and question banks to our Learning Management system (training in Success Factors Learning will be done by KM to the intern)
  • General support with training materials consolidation, upload and layout improvements
  • General support with Standard Operating Procedures (SOPs) and other documentation administration in the Knowledge Management platform
  • Participation and support in global projects
  • Regular exchange with the team members globally
  • Challenging work in an international environment under highest standards - Attractive career development opportunities
  • Job in an inspiring team and friendly atmosphere
  • Paid Internship
If you are interested, please send your CV to lgbs.krakow@dlh.de. In the subject of the message, please write “Knowledge Management Intern". We kindly inform you that we will contact selected people.

Osoba publikująca: Olga Jando