Ecolab Services Poland Sp. z o.o,.

Legal Internship - Commercial Contract Management

praktyka/staż - Umowa cywilno-prawna
Legal Internship - Commercial Contract Management
Forma zatrudnienia
Umowa cywilno-prawna
Przyjmowanie zgłoszeń
2021-05-07 - 2021-06-19
recruitment.services-poland@ecolab.com
  • Finalizing Bachelor (BA) or Master (MA) degree in Law (preferably commercial law), Finance or Business Administration;
  • Strong communication skills and commercial understanding (ability to communicate effectively with sales, corporate account managers and other functions)
  • Strong analytical skills to identify key legal, commercial issues against Policies
  • Excellent Microsoft office package knowledge (specially Excel pivot tables)
  • English fluency mandatory and strong communication skills (other languages such as French, Spanish, German are a plus, but not an obligation).
  • Able to work independently with an eye for detail and a hands-on mentality.
  • Minimum availability to work 25 hours per week
  • This internship offers a temporary support role with legal focus in the Customer Commercial contracts area. The opportunity provides direct cooperation within the Center of Excellence for Contract Management within the Commercial Finance team. You will be in contact with the European Legal and Commercial / Corporate Account Teams. The emphasis of the internship is about building-up an overview of contracted business covered by legal agreements and their content. You will assess the needs for contract content improvements/ risks.
  • Provide administrative support in the area of legal commercial agreements: Localizing contracts and gathering them across defined Business Units at European level.
  • Complete a database to provide an overview of existing contracts and their main clauses, commercial incentives, validity dates and milestones.
  • Assess the content of Legal commercial agreements against Ecolab legal policies (Heat Map for Risk assessment on Corporate Accounts/ most important Street customers).
  • Participate to the improvement of Contract tool kits, gathering best practices and common clauses.
  • Development of Commercial Contract templates to cover targeted technologies and risks (depending on candidate level/ Studies).
  • Paid internship in a great, international company
  • A real hands-on opportunity in Legal commercial area dealing with Corporate Accounts contracts.
  • Opportunity for longer cooperation - contract for min. 6 months
  • A dynamic Internship and a great experience in a truly International environment.
Please send your CV directly to: recruitment.services-poland@ecolab.com with the name of the position in the title.
Główna branża firmy
Kategoria stanowiska pracy
Księgowi, pracownicy biur rachunkowych, działów finansowych, placówek bankowych, analitycy finansowi, giełdowi, kredytowi, doradcy finansowi, podatkowi, kredytowi, kontrolerzy finansowi, ekonomiści, windykatorzy, doradcy kredytowi, finansowi
Ecolab is the world's leading provider of cleaning and sanitation products and services for the Hospitality, Food service, Healthcare Agriculture and Industrial markets. Here at Ecolab, we preserve limited resources with unlimited resourcefulness by working together with a common purpose and shared values. Together, we make the world a better place. Due to our continued growth, we are seeking to expand our team with a: Legal Internship - Commercial Contract Management ( industrial sector finance division) Start date: August!

Wszystkie oferty publikowane na stronie Biura Karier UJ są zgodne z regulacjami zawartymi w Kodeksie Pracy i nie naruszają przepisów antydyskryminacyjnych. Wyjątek stanowić mogą oferty odnoszące się do specyfiki stanowiska pracy, która wiąże się z odpowiednimi wymaganiami zawodowymi stawianymi przez pracodawcę.