Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Poradnik uczestnika

„Czego student się nie nauczy tego kandydat nie będzie umiał”, czyli garść złotych rad dla uczestników Targów Pracy:

 1. „Jak Cię widzą tak Cię piszą” – zadbaj zatem o schludny i elegancki wygląd, by zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcach.
 2. „Słowa ulatują, pismo pozostaje” – zabierz ze sobą kilka kopii CV, aby zostawić je ewentualnym pracodawcom.
 3. „Strach ma wielkie oczy” – nie bój się porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych firm. Przyszli tu dla Ciebie!
 4. „Co dwie głowy to nie jedna” – wybierz się na Targi z kolegą lub koleżanką. Wymienicie cenne uwagi i wspólnie przełamiecie strach przed rozmową z pracodawcami. Pamiętaj jednak, by była to osoba pełna energii i pozytywnego nastawienia, a nie ludzki odpowiednik Grumpy Cat, który zniechęci Cię do działania. ;)
 5. „Co za dużo – to niezdrowo” – przemyśl, które z materiałów targowych faktycznie Ci się przydadzą. Nie kolekcjonuj wszystkich.
 6. „Do trzech razy sztuka” – jeśli przy stoisku, które Cię interesuje jest duża kolejka – nie zniechęcaj się! Idź dalej, ale nie rezygnuj i nie zapomnij do niego wrócić.
 7. „Kto pyta, nie błądzi” – jeśli masz wątpliwości dotyczące oferty pracodawcy lub Targów, nie wahaj się pytać o szczegóły przedstawicieli firm i organizatorów.
 8. „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – przygotuj krótkie formuły dzięki którym łatwiej będzie Ci rozpocząć rozmowę z pracodawcą np. „Jestem studentem/ studentką kierunku…..i szukam pracy/stażu/praktyki zgodnej z moim wykształceniem/ kompetencjami. Czy mieliby Państwo coś do zaoferowania?”
 9. „Kruk krukowi oka nie wykole” – niech tłum Cię nie przeraża. To ludzie tacy sami jak Ty i wcale nie jesteś gorszym kandydatem!
 10. „Kłamstwo ma krótkie nogi” – jeśli pracodawca poprosi Cię o wypełnienie ankiety aplikacyjnej, uwzględnij w niej tylko te informacje, które są zgodne z prawdą. Nie zostawiaj pustych miejsc i dobrze zastanów się nad odpowiedzią. Jeśli nie rozumiesz pytań, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienie.
 11. „Ciekawość pierwszym stopniem do wiedzy” – przed Targami zapoznaj się z listą pracodawców, którzy będą na nich obecni. Przeanalizuj ją i nie martw się, jeśli początkowo nie znajdziesz nic dla siebie. Na miejscu może okazać się zupełnie inaczej.
 12. „Szczęśliwi czasu nie liczą” – wygospodaruj dla pracodawców konkretną ilość swojego czasu, by nie przerywać rozmowy wymówkami.
 13. „Chytry dwa razy traci” - nie zaczynaj rozmowy z pracodawcą od wynagrodzenia. Na pewno zyskasz dodatkowe punkty, gdy wykażesz się znajomością firmy do której aplikujesz, dlatego przed Targami zbadaj temat.
 14. „Czytanie i pisanie za majątek stanie” – koniecznie zapisuj ważne informacje. Masz już dużo spraw na głowie, po co sobie dokładać informacji do zapamiętania? Jeśli nie masz czym – poproś o długopis. Na Targach jest ich mnóstwo.
 15. „Koniec języka za przewodnika” – rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj. Targi Pracy to niepowtarzalna okazja do networkingu! Nie bój się i bądź śmiały – to może być początek Twojej kariery.
 16. „Nie udawaj Greka” – uśmiechnij się i bądź sobą. Pracodawcy na pewno to docenią!
 17. „Raz na wozie raz pod wozem” – jeśli nie udało Ci się znaleźć odpowiedniej oferty dla siebie, nie martw się! Nie poddawaj się i próbuj szukać dalej korzystając z naszej strony internetowej, na której codziennie znajdziesz nowe ogłoszenia.

Powodzenia!