Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydarzenia

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sprawdź listę NAJNOWSZYCH WYDARZEŃ,
którą znajdziesz poniżej w sekcji "Wkrótce", umieszczonej pod kalendarzem ↴

W związku z Zarządzeniem nr 131 Rektora UJ z 17 listopada 2020 roku studenci i studentki UJ mogą zapisywać się na wydarzenia oraz oferowane przez Biuro Karier formy wsparcia (coaching kariery, doradztwo zawodowe) jedynie z adresów e-mailowych w domenie @student.uj.edu.pl . Osoby dokonujące zapisów z prywatnych adresów e-mailowych nie będą włączane na listę uczestników wydarzeń.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220603

Webinar z Shell: Diversity, Equity & Inclusion - Bądź sobą i rozwijaj się w międzynarodowej organizacji

Data: 03.06.2022
Czas rozpoczęcia: 10:00
Miejsce: online

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, co w praktyce oznacza Diversity, Equity & Inclusion, do których w swoich ofertach nawiązuje tak wiele firm z różnych branży?

Dowiedz się więcej o zarządzaniu różnorodnością, a także o równości i inkluzywności w miejscu pracy podczas webinaru zorganizowanego wspólnie z firmą Shell! Ekspertki z Shell podzielą się wiedzą o DE&I, a także przykładami dobrych praktyk i stosowanych przez firmę rozwiązań w tym zakresie. Oprócz tego, podczas spotkania poznasz historię zatrudnienia i pracy osoby z niepełnosprawnością w Shell oraz zdobędziesz wiele użytecznych wskazówek, dotyczących procesu poszukiwania i zdobywania zatrudnienia. Przyjdź i przekonaj się jak być sobą i rozwijać się zawodowo!

Data: 3 czerwca 2022

Godzina: 10:00-11:00

Zapisy na webinar "Diversity, Equity & Inclusion - Bądź sobą i rozwijaj się w międzynarodowej organizacji"

Grafika promująca wydarzenie. Po lewej stronie logotyp Shell, poniżej napis "Diversity, Equity and Inclusion - bądź sobą i rozwijaj się w międzynarodowej organizacji". Po prawej stronie zdjęcie kobiety z elektroniczną protezą ręki.

 

Ekspertki Shell:

  • Beata Michalec - pracuje w Shell Business Operations Krakow od roku na stanowisku rekruterki. Jest również odpowiedzialna za kandydatów z niepełnosprawnościami oraz realizowanie strategii dostępności ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej przez 15 lat zdobywała doświadczenie na stanowiskach specjalistki ds. rekrutacji, Account managera i managera w różnych branżach. Prowadziła szkolenia i coaching, zarządzała relacjami z kontrahentami, rekrutacją i sprzedażą. Dodatkowo Beata angażowała się przez wiele lat w działalność w sektorze pozarządowym na rzecz promowania dostępności różnych obszarów życia społecznego i zawodowego dla osób z niepełnosprawnościami.
     
  • Paulina Kapera - jest Senior Recruiterem w biurze Shell w Krakowie, związana z firmą od 2014 roku. Paulina na co dzień zajmuje się rekrutacjami do działu Legal i Corporate Relations. Pracuje w bardzo zróżnicowanym, międzynarodowym środowisku. Swoją przygodę z Shell zaczęła od Programu Praktyk Letnich, kolejno zdobywając nowe kompetencje i rozwijając się w strukturze zespołu rekrutacyjnego. Paulina ceni Shell za podejście do pracownika, kulturę pracy oraz otwartość na różnorodność. Zawsze powtarza, że Shell jest miejscem, gdzie można rozwijać swoje umiejętności, pracować z ludźmi z całego świata, uczyć się od innych, i zwyczajnie dobrze się czuć na co dzień.
     
  • Katarzyna Dul - od pięciu lat pracuje w Shell Business Operations Krakow, rozpoczynała w roli Team Leadera zespołu w dziale Trading& Supply, obecnie pełni funkcję Program Managera w Trading Operations. Swoje zadania biznesowe łączy z aktywną działalnością w obszarze Diversity, Equity and Inclusion, gdzie wspiera kreowanie i realizowanie strategii i planu Zarządzania Różnorodnością poprzez warsztaty i szkolenia kierowane do pracowników biura Shell w Krakowie. W Shellu najbardziej docenia zróżnicowanie i wiarę w to, że przynosi ono największą wartość, jeśli tylko staramy się szukać podobieństw i wspierać poczucie przynależności.